fbpx
Korekcja wad postawy

Stójcie dobrze! Prawidłowa postawa ciała

Każdy ruch zaczyna się od bezruchu, czyli dlaczego bez prawidłowej postawy jesteś chodzącą bombą zegarową ??

Zmorą każdego studenta AWF-u (chyba że turystyki, ale jak głosi przyśpiewka „TU-RY-STY-KA TO NIE JEST A-W-F…”) są konspekty zajęć.

Nie ma konspektu bez dwóch ważnych parametrów:
?pozycja wyjściowa
?pozycja końcowa

Korekcja wad postawy

Jeśli któraś pozycja jest wykonana nieprawidłowo, to niestety całe ćwiczenie jest wykonane błędnie‼️

Co więcej, jeśli w statyce (tj. w pozycji bez ruchu) pojawiają się zaburzenia, to nie ma mowy o tym, aby w momencie dodania ruchu ćwiczenie mogło być wykonane w sposób prawidłowy i bezpieczny.

? Co to więc znaczy że pozycja wyjściowa, a co za tym idzie postawa ciała jest prawidłowa? Kiedy możemy coś ocenić jako błąd a kiedy jako normę?

Na przykładzie zdjęcia możecie zobaczyć różnicę pomiędzy pozycją zaburzoną i pozycją prawidłową. Co Wam się rzuca w oczy? Dlaczego Magdalena po lewej może w niedalekiej przyszłości spodziewać się różnych dolegliwości bólowych?

Prawidłowa postawa zapewnia:
?stabilność ciała
?dogodną pozycję wyjściową do wykonywania różnych ruchów
?ekonomię wydatku energetycznego
?nie zaburza czynności narządów wewnętrznych

Nawet z prawidłową postawą można przedobrzyć – jak unikać ruchowych skrajności❓

Niestety, nawet z prawidłową postawą można przedobrzyć. W wielu pozycjach dnia codziennego takich jak długotrwałe stanie czy siedzenie, podświadomie szukamy pozycji pozornie efektywniejszych od tych uznanych za prawidłowe. Dążenie do ułatwienia sobie życia jest bez wątpienia głęboko w nas zakorzenione a efekty tego mechanizmu często przynoszą wiele dobrego. Niestety, jeśli chodzi o ruch i postawę to nie ma drogi na skróty.

‼️ Zgodnie z dzisiejszym stanem wiedzy o mechanice ludzkiego ciała nie da się stać w sposób lepszy (tzn. bardziej efektywny, zdrowszy etc.) niż w pozycji uznanej powszechnie za prawidłową‼️

Na zdjęciu Magdalena trzyma plastikowego dzidziusia ?.

Dzidziuś trochę waży więc osoba go trzymająca szuka sposobu na ułatwienie sobie zadania.

Pozycja po lewej jest bardzo powszechna. Przeprost w kolanach i wysunięcie bioder do przodu umożliwia pozorne odciążenie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Czy więc taka pozycja spełnia wyznaczniki prawidłowej postawy ciała❓

? Stabilność ciała? W bezruchu może jest stabilnie ale jeśli np. dzidzia gwałtownie się poruszy to Magdalena będzie musiała bardzo się wysilić aby nie wypuścić jej z rąk – ❌warunek nie jest spełniony
? Dogodną pozycję wyjściową do wykonywania różnych ruchów? Przez skrają pozycję stawów kolanowych i przesunięcie środka ciężkości nie ma mowy o zachowaniu prawidłowych wzorców ruchowych – ❌ warunek nie jest spełniony
? Ekonomię wydatku energetycznego? Pozycja jest pozornie mniej męcząca – ❓możliwe że warunek został spełniony
? Nie zaburza czynności narządów wewnętrznych? Mięśnie brzucha są w pozycji lekkiego rozciągnięcia przez co nie stabilizują ustawienia miednicy. Dodatkowo na brzuchu siedzi Dzidzia. Mięśnie brzucha pełnią funkcję pomocniczą przy oddychaniu. W takiej pozycji nie mogą pełnić tej funkcji w sposób prawidłowy – ❌ warunek nie jest spełniony

Jak więc widać, w tej pozycji można straszliwie przedobrzyć. Pozornie jest mniej męcząca ale wszystkie inne kryteria nie są spełnione. Taka pozycja nie może być uznana za prawidłową.

?️‍♂️ Może jej konsekwencje nie są tak straszne jak w przypadku złej techniki ćwiczeń z obciążeniem zewnętrznym ale niewątpliwie osoby które często stoją w ten sposób są narażone w najlepszym przypadku tylko na ból kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego.

Stójcie dobrze!

Zastanawiasz się czy z Twoją postawą wszystko jest ok? Jeśli tak to koniecznie do nas wpadnij na trening personalny albo konsultację fizjoterapeutyczną.

Jeśli wszystko będzie dobrze to pogratulujemy i zbijemy żółwika ??.

Jeśli będzie coś do poprawy to nie tylko powiemy co, ale też pomożemy to zrobić. Zapraszamy do Studia Treningu i Fizjoterapii Ars Athletica.

 

Autor tekstu: Krzysztof Dróżdż – Trener personalny i fizjoterapeuta w Ars Athletica

Zdjęcia: ArsAthletica

Na zdjęciach: Magdalena Pardela – Trener personalny i fizjoterapeuta w Ars Athletica

 

Skontaktuj się z nami

Centrum treningu i fizjoterapii

Ul. Księcia Józefa 54a

30-206 Kraków

+48 531 055 966

kontakt@arskrakow.pl

Regulamin